یکشنبه, 30 شهریور 1399

clip image002 0000
سیسکو
در دوره های آموزشی سیسکو ، به طور معمول راه اندازی شبکه های کامپیوتری (سخت افزاری) پرداخته میشود. طراحی ساختار و راه اندازی و تنظیم و پشتیبانی از روترها و سوئیچ های سیسکو از مبحثهای این دوره آموزشی هستند. راه ورود به دنیای عظیم سیسکو شرکت در دوره آموزشی CCNA وکسب مدرک آن است. بعد از اینکه دوره ی CCNA را با موفقیت به پایان رساندید مجاز به شرکت در دوره های تخصصی و حرفه ای تر سیسکو بنام CCNP هستید. وقتی دو دوره فوق را با موفقیت پشت سر بگذارید . آماده شروع دوره ای خواهید شد که حرفه ای ترین و ارزشمندترین مدرک کمپانی سیسکو می باشد ، این مدرک معتبر CCIE نام دارد.

دوره های سیسکو


نام دوره

سطح دوره

توضیحات

CCNA

مقدماتی

با اصول اولیه شبکه آشنا شده و در ادامه نیز پیکربندی روتر های و سوئیچ ها و پروتکل های مختلف تدریس می شود.

CCNP

متوسط

شبکه های بزرگ (بیش از 500 کاربر) را نصب ، پیکربندی و عیب یابی نمائید.

CCIE

پیشرفته

با طراحی ، معماری و پیکربندی ماهرانه تجهیزات سیسکو آشنا شده.

 

 

معرفی دوره آموزشی CCNA
clip image004 0001

دانشجو در این دوره آموزشی ابتدا با اصول اولیه شبکه آشنا شده و در ادامه نیز پیکربندی روتر های و سوئیچ ها و پروتکل های مختلف تدریس می شود. کلیه آیتم هایی تدریس بر مبنای تجهیزات سخت افزاری کمپانی سیسکو است. شما پس از شرکت در این دوره توانایی این را دارید که یک شبکه در حد متوسط را نصب و پیکربندی کنید و همچنین در مواقع لازم عیب یابی نمائید. شما بر مباحث روتینگ و سوئیچینگ و شبکه های مبتنی بر سیستم های مخابراتی نیز اشراف خواهید داشت. و در آخر ذکر این نکته ضروری است که : دستیابی به این مدرک مهر تائیدی است بر توانایی شما در زمینه سخت افزار شبکه . از آنجا که این دوره اولین قسمت از هرم آموزشی سیسکو (سطح مقدماتی) است، شما برای ورود به جمع متخصصین حرفه ای سیسکو باید این دوره را بگذارنید.

معرفی دوره آموزشی CCNP
clip image006 0001
CCNP مدرکی ارزشمند و نشانگر جایگاه بالای شما در بین متخصصان شبکه است. زمانی که موفق به اخذ این مدرک شوید می توانید شبکه های بزرگ (بیش از 500 کاربر) را نصب ، پیکربندی و عیب یابی نمائید.
پس از آنکه دوره CCNA را با موفقیت گذراندید ، می توانید در ادامه راه موفقیت ، برای شرکت در دوره CCNP نیز اقدام نمائید. دوره CCNP شامل سه قسمت مختلف به شرح ذیل است :
1-دوره CCNP Route
این دوره شامل نحوه راه اندازی و پیکربندی روترها در شبکه های بزرگ می باشد. در این دوره شما با نحوه راه اندازی انواع Routing Protocol ها در بسترهای Enterprise مانند Internet آشنا میشوید .

 

2-دوره CCNP Switch
در این دوره با نحوه راه اندازی و پیکره بندی انواع سوئیچ های لایه 2 و 3 و در شبکه های Enterprise آشنا میشوید . همچنین با مدریت و راه اندازی امنیتی سوئیچ ها و ساختارهای High availability و Redundant در شبکه های بزرگ آشنا میشوید . 

3-دوره CCNP Tshoot
این دوره که در اصل دوره عیب یابی شبکه های Enterprise مخابراتی میباشد . به موارد مربوط به رفع مشکلات احتمالی در حین کار با تجهیزات سیسکو می پردازد و روش های Troubleshooting را برای کار با شبکه های سیسکو آموزش می دهد. البته برای شروع این مبحث باید بر دو مبحث قبلی اشراف داشته باشید.

 

معرفی دوره آموزشی CCIE
clip image008 0001
طراحی ، معماری و پیکربندی ماهرانه تجهیزات سیسکو

 

 

معروف ترین مدرک EC-Council می باشد، که با عنوان هک قانونی شهرت دارد . در این دوره بر روشها و تکنولوژی های هک و دفاع در برابر آن بحث میشود . چک کردن امنیت شبکه و بالا بردن آن تا حد لازم از مواردی است که آموزش داده می شود. پس از شرکت در این دوره آشنایی لازم با چک لیست های امنیتی را پیدا نموده و می توانید سیستم مورد نظر را بررسی و نقاط ضعف و آسیب پذیر را شناسایی نمائید. تقریبا در همه کشور ها هک یک جرم محسوب میشود ولی همه هکرهای قانون مدار و متخصصین این حوزه بنا به درخواست سازمان ها تست های هک و نفوذ پذیری را به شکل کاملا قانونی انجام می دهند. این تست ها صرفا جهت تشخیص نقاط ضعف و بالا بردن امنیت است.

 

لینک مستقیم به سایت EC-Council (بخش CEH)

 

 

دوره آموزشی CHFI حاوی آموزشهای لازم برای تعقیب مسیر یک هکر و در نهایت رسیدن به مجرم اصلی می باشد. کار این افراد پس از وقوع حملات توسط هکرها آغاز میشود ، و کار اصلیشان بررسی کامل حمله و خرابی و جمع آوری شواهد به منظور پیگرد قانونی است.

 

لینک مستقیم به سایت EC-Council (بخش CHFI)