یکشنبه, 03 بهمن 1400

رویاک ربات


ربات در مواجه با محیط احتمالی
رباتهای احتمالی یا Probabilistic Robotics رباتهایی هستند که در محیط و یا ساختمانهای نامعین و ناشناخته به جستجو می پردازند و این جستجو بر اساس آمار و احتمالات مثل تئوری مارکوف و تثوری کالمن می باشد
کتابی در این زمینه به زبان انگلیسی برای دانلود موجود است :  
  همچنین اولین کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک قرار است برگزار گردد :
انجمن رباتیک ایران و انجمن مکاترونیک ایران و فرهنگستان علوم به طور مشترک کنفرانس بین المللی رباتیک و مکاترونیک را برگزار می کنند
زمان های مهم

ثبت نام اولیه مقاله :
2
تیر 1390

نتایج پذیرش :
15
مهر 1391

ثبت نام نهایی مقاله :
15
آبان 1391

برگزاری :
24
تا 26 بهمن 1391
ربات عروس دریایی با سوخت هیدروژنی
گروهی از مهندسان آمریکایی دانشگاه ویرجینیا می گویند که موفق به اختراع رباتی با سوخت هیدروژنی شده اند که همانند یک عروس دریایی درون آب حرکت می کند .
البته توسعه این ربات که با نام Robojelly شناخته می شود، هنوز در مراحل اولیه است، اما محققان امیدوارند که از آن در ماموریت های نجات و اکتشاف زیرآبی استفاده کنند .
Yonas Tadesse از نشریه Smart Materials and Structures می گوید که حرکت شنای ساده عروس دریایی، آن را تبدیل به مدل ایده آلی برای یک ماشین می کند.
استفاده از سوخت هیدروژن هم به شکل تئوری بدان معنی است که این ربات هیچ گاه بدون انرژی نمانده و خاموش نمی گردد .
آقای Tadesse مدیر این پروژه می گوید: «با دانش فعلی ما، این اولین نمونه موفقیت آمیز تامین نیرو از هیدروژن بیرونی به عنوان منبع سوخت در یک ربات زیردریایی است
http://www.narenji.ir/sites/default/files/articleimage/1/12/article-0-1241957C000005DC-818_468x286.jpg?1332308101
عضلات مصنوعی
یک عروس دریایی با کمک ماهیچه های حلقوی داخل زنگوله چتر مانندش شنا می کند. هنگامی که این عضلات منقبض می شوند، زنگوله بسته شده و آب را به بیرون رانده و عروس دریایی را به جلو می راند. هنگامی ماهیچه ها در حال استراحت قرار می گیرند، زنگوله دوباره شکل اصلی خود را پیدا می کند .
برای تکرار و تقلید این حرکات، ماشین رباتی ما از آلیاژهای با حافظه شکل و حالت استفاده می کند. موادی که حالت و شکل اصلی خود را همواره به یاد دارند. این آلیاژ سپس در نانولوله های کربن پیچانده شده و روی آن را هم لایه ای از پودر پلاتینیوم سیاه می پوشانند .
این ربات نیروی مورد نیاز خود را از گرمای تولید شده از واکنش های شیمیایی میان پلاتینیوم سطح بدنش و اکسیژن و هیدروژن درون آب به دست می آورد. گرمای حاصل از واکنش به ماهیچه های مصنوعی منتقل می شود و شکل و حالت آنها را تغییر می دهد .
یعنی اینکه Robojelly به جای حمل باتری یا منبع تامین نیروی خارجی، انرژی مورد نیازش را از فضای اطراف خود تامین می کند. تیم سازنده این ربات از Virginia Tech آمریکا امیدوارند که رباتشان هیچ گاه نیازی به تامین انرژی بیرونی نداشته باشد .
هم اکنون Robojelly می تواند هشت بخش زنگوله اش را همزمان جمع کرده و حرکت کند. اما هنوز امکان کنترل جداگانه هرکدام از آنها را ندارد. در صورت تحقق کامل این موضوع، عروس دریایی مصنوعی ما می تواند به راحتی در جهات مختلف حرکت کرده و مسیر خود را تغییر دهد .
در ادامه مطلب می توانید ویدیوی حرکات جالب این ربات را ببیند
ساخت بازوی رباتیک صنعتی
شرکت رویاک همه گونه بازوی رباتیک صنعتی با درجات آزادی مختلف برای کارهای مختلف را می سازد
سایز بزرگ و صنعتی
سایز متوسط و صنعتی
سایز کوچک و آموزشی
همچنین می تواند بخشی از کارهای تولیدی شما را بوسیله خط بازوی رباتیک انجام دهد و طرح ریزی کند
قیمت این رباتها از بیست میلیون شروع می شود
متقاضیان به ایمیل سایت سوالاتشان را بفرستند. قابل توجه است که رباتهای صنعتی معروف مثل کوکا از پنجاه تا صد و پنجاه هزار دلار قیمت دارند
یا با تلفن 09151170335 تماس بگیرند
http://static6.depositphotos.com/1011936/565/i/950/depositphotos_5651309-Industrial-robotic-arm.jpg
توجه: این بازوهای مخصوص دانشجویان و پروژه نیست بلکه برای صنایع، کارخانجات و دانشگاه ها می باشد
یا هر شرکتی که بخواهد خط تولید خود را مکانیزه کند .
کارهای معمول این رباتها، رنگ کاری، جابه جایی، جوشکاری، برش، بسته بندی و غیره است
پایان نامه ربات کشتی هوایی مین یاب
ایان نامه طراحی و شبیه سازی کشتی هوایی مین یاب blimp را در 120 صفحه فارسی به صورت pdf برای دانلود قرار می دهم .
کشتی هوایی
Airship (کشتی هوایی) نوعی از وسایل حمل ونقل هوایی هستندکه دارای موتور بوده و می توانند مانند هواپیمای باربری هدایت شوند و یا به کمک رادار و یا مکانیزم های دیگر هدایت شوند. برخلاف هواپیما و چرخ بال که دارای بال ثابت هستند آنها با محفظه بزرگی از گاز بالابر استفاده می کنند.
انواع اصلی airship بر سه نوع است:1-صلب 2-نیمه صلب 3-غیرصلب
کشتی هوایی غیرصلب (blimp )، کشتی هوایی کوچک بدون اسکلت داخلی هستند. کشتی های هوایی نیمه صلب کمی بزرگتر هستند و دارای ستون و پایه(keel ) می باشند. کشتی های فضایی صلب دارای اسکلت کامل هستند و توانایی اقیانوس پیمایی را هم دارند که بعد از یک تصادف فاجعه بار در اواسط قرن 20، استفاده نمی شوند.